„Ponieważ Ziemia opiekuje się nami, zaopiekujmy się Ziemią” 

rozwiązania zero waste w kompleksie Wyjątkowych Domów.

Jest nas na świecie już około 7 miliardów, a nasz wpływ na Ziemię jako planetę jest większy niż jakiegokolwiek innego żyjącego gatunku. To tylko od nas zależy jakie będą dalsze losy naszej planety.  

W każdym roku coraz wcześniej obchodzimy Dzień Długu Ekologicznego. Nie jest to jednak powód do świętowania, a raczej chwila, w której wszyscy mieszkańcy Błękitnej Planety powinni oddać się refleksji… Dlaczego? Ponieważ to dzień, w którym poziom konsumpcji i wykorzystania zasobów naturalnych Ziemi przekracza przypadające jej  na dany rok kalendarzowy możliwości produkcyjneOd kolejnego dnia ludzkość żyje „na kredyt”, ponieważ  zużyte zostały zasoby, które powinny wystarczyć  na cały rok. Dzień Długu Ekologicznego każdego roku przypada coraz wcześniej. To alarmująca wiadomość dla nas wszystkich – czas zacząć żyć oszczędniej i mniej eksploatować planetę

Organizacje ekologiczne ostrzegają, że jeśli nie ograniczymy konsumpcji i nie zaczniemy świadomie działać na rzecz środowiska, jedna planeta Ziemia nie będzie w stanie odpowiedzieć na zapotrzebowanie wszystkich ludzi. Wpływ człowieka na środowisko naturalne musi się zmienić nie tylko poprzez decyzje rządzących, wielkich firm produkcyjnych, ale także poprzez codzienne wybory każdego z nas. 

Ekologiczne życie to dobre życie. My o tym wiemy i zrobimy wszystko, aby nasze Wyjątkowe Domy były jak najmniej uciążliwe dla środowiska, by miały możliwe niski ślad węglowy. Dlatego już teraz wprowadzamy szereg rozwiązań i projektów ukierunkowanych na funkcjonowanie zgodne z nurtem zero waste. 

Ważny jest prąd! Żarówki ledowe pozwalają zaoszczędzić nawet 80% energii przy pięciokrotnym zwiększeniu efektywności świetlnej. W Wyjątkowym Domu oprócz energooszczędnych świetlówek, zakupimy tez sprzęt AGD o najwyższej klasie wydajności energetycznej. Pomyśleliśmy też o nowoczesnych systemach do produkcji energii elektrycznej – zamieszczając na dachu instalacje fotowoltaiczne. 

I woda. Kapiący kran to strata nawet 2 litrów wody dziennie? Naukowcy twierdzą, że powiększająca się z roku na rok liczba ludności na świecie oraz zachodzące zmiany w środowisku naturalnym mogą spowodować, że za kilkadziesiąt lat zasoby wody pitnej mogą się skończyć.  Zadbamy by u nas woda się nie marnowała, zainstalujemy perlatory napowietrzające wodę a tym samym zaoszczędzimy jej zużycie. 

Dieta tez ma znaczenie! Większa ilość żywności roślinnej, oznacza więcej warzyw, owoców, ziaren i orzechów, a mniej produktów zwierzęcych. Chcemy przykładać dużą uwagę by kupowana żywność była od lokalnych producentów i bez opakowania, a jeśli to niemożliwe przynajmniej w dużych opakowaniach zbiorczych, najlepiej szklanych.  

Wiemy, że nie wytwarzanie odpadów jest niemożliwe. Jednak ich redukcja i recykling, jak najbardziej! Większość śmieci, które tworzymy rozkłada się setki lat. Ograniczenie plastiku i jednorazowych opakowań jest koniecznością. W Naszych Wyjątkowych Domach wprowadzimy również odpowiedzialną, selektywną segregację odpadów.  

Czas działać! Kroki, które można podjąć, żeby dbać o planetę na co dzień,  należy wprowadzić już dziś.  „Ziemia nie należy do człowieka, człowiek należy do Ziemi. Cokolwiek przydarzy się Ziemi, przydarzy się człowiekowi” – Wódz Seatlle.